تب یونجه و تاثیر داروی تب یونجه بر روی آلزایمر

گر چه هر کسی می تواند مبتلا به حساسیت توسط مواد حساسیت زای اطراف خود شود ولی این بیماری تمایل دارد که بعنوان یک صفت فامیلی در بعضی خانواده ها بیشتر انتقال یابد. این حساسیت پس از برخورد فرد با ماده حساسیت زا اتفاق می افتد.

در طول فصلی که گیاهان گرد افشانی می کنند، هر شخصی که در نزدیکی گیاهان قرار داشته باشد در معرض این گرده ها قرار خواهد گرفت. افرادی که استعداد بروز حساسیت ( آلرژی ) دارند پس از قرار گرفتن در معرض گرده ممکن است به یک یا حتی چند نوع از آن گرده ها حساس شده و علائم حساسیت را بروز دهند. البته بعضی از گرده ها نسبت به بقیه قدرت حساسیت زائی بالاتری دارند .
برخی گرده های سبک که براحتی توسط باد جابجا می شوند، بیشتر مشکل را برای افراد بوجود می آورند. ولی گرده هائی که سنگین تر هستند و بوسیله باد نمی توانند مسافت زیادی جابجا شده و فقط گاهی بوسیله زنبورها و دیگر حشرات جابجا می شوند ، زمانی مشکل زا هستند که فرد در تماس مستقیم و نزدیک با این گیاهان قرار داشته باشد. گرده های سبک با توجه به اینکه براحتی جابجا می شوند در هر مکانی ( داخل یا خارج خانه ) می توانند باعث ایجاد علائم در فرد شوند.
● علائم بیماری حساسیت فصلی چیست ؟
شایعترین علامت در این بیماران عطسه های مکرر است که برای مدت طولانی گریبانگیر این افراد می باشد. علاوه بر آن، گرفتگی بینی و آبریزش بینی نیز از دیگر علائم این بیماری می باشد. سایر علائم شامل قرمزی، تورم و خارش بینی ، گلو ، دهان و حتی خارش در گوش می باشد. همچنین اختلال تنفسی در شب یه علت انسداد بینی که باعث اختلال در خواب شبانه می شود از دیگر علائم بیماری است.
البته علائم ذکر شده از نظر شدت از فردی به فرد دیگر و برحسب شدت بیماری متفاوت است، بصورتیکه در برخی موارد علائم بسیار آزار دهنده است بطوریکه با زندگی روزمره و عادی مثل کار کردن و یا به مدرسه رفتن تداخل می کند .
همانطور که گفته شد این بیماری ، مزمن بوده و ابتلای با آن هر سال پس از سال دیگر و به مرور باعث ایجاد مشکلات بهداشتی بعدی برای بیمار می شود. سینوزیت مزمن یکی از این مشکلات است و همچنین ابتلا به پولیپ بینی نیز امکان دارد. بعلاوه در صد قابل توجهی از این افراد نیز به آسم مبتلا بوده و یا بعداً به آن مبتلا خواهند شد.

مواد آلرژی‌زای‌ موجود در هوا که‌ می‌توانند موجب‌ حساسیت‌ آلرژیک‌ شوند عبارتند از:

  • مایت‌ها موجودات‌ ریزی‌ که‌ روی‌ گرد و غبار موجود هستند
  • گرده‌ گیاهان‌ علفی‌، گل‌ها، چمن‌ و درختان‌
  • قارچ‌ها
  • دود تنباکو و سایر آلاینده‌های‌ هوا
  • گرد و غبار

 ● بیماری تب یونجه در چه فصلی عارض می شود؟
فصل ابتلا به این بیماری برای افراد مختلف ، متفاوت است بعلت اینکه ، درختان ، علفها و گلها هر کدام در فصلی از سال بیشترین میزان گرده افشانی را دارند، بنابراین بسته به نوع حساسیت فرد ممکن است زمان بروز حساسیت متفاوت باشد.
برای مثال درختان در اوایل بهار گرده افشانی دارند پس از افرادی که به گرده درختان حساسیت دارند حداکثر علائم خود را در اوایل بهار نشان خواهند داد. این درختان اکثراً شامل :
صنوبر ، توس ، افرا، و نارون می باشد.
افرادی که به گرده تولید شده از علف و چمن حساسیت دارند علائم خود را در انتهای بهار و اوایل تابستان نشان خواهند داد ، زمانی که علفها بیشترین فعالیت گرده افشانی را دارند . حدود نیمی از افراد مبتلا به حساسیت فصلی به گرده ناشی از علف و چمن حساسیت دارند.
گلهای تزئینی نیز منبعی دیگر برای ایجاد علائم درافراد مبتلا به حساسیت فصلی است این گیاهان از میانه تابستان تا اواخر پائیز گرده افشانی کرده و در همین زمان فرد حداکثر علائم خود را نشان می دهد.
حال اگر کسی به چند نوع گیاه حساسیت داشته باشد و یا بدتر آنکه، هم به گرده درختان، هم علفها و هم گلها حساسیت داشته باشد، فصل بروز علائم در این شخص از اوایل بهار تا اواخر پائیز خواهد بود یعنی در بیشتر مواقع سال دچار مشکل است.
نوعی دیگری از این حالت در افرادی وجود دارد که به گرد و غبار موجود در هوا، مو و پوست سگها و گربه ها و سایر مواد حساسیت زای موجود در هوا حساسیت دارند . این افراد معمولاً در تمام طول سال علامت داشته و واژه «حساسیت فصلی» دیگر برای آنها صدق نمی کند، زیرا این افراد در تمام طول سال با مواد حساسیت زا برخورد دارند.
گروه قارچها، کپکها نیز می توانند باعث ایجاد حساسیت شوند که معمولاً در ماههای تابستان و پائیز باعث ایجاد علائم ، در بسیاری از مردم می شوند. این مواد حساسیت زا معمولاً د رمحلهای تجمع کاه، یونجه، و یا برگهای خشک شده وجود دارند و در آب و هوای مرطوب رشد آنها سرعت بیشتری گرفته و خصوصاً در شرایطی که جریان هوا و تهویه آزاد هوا برقرار نباشد به مقدار زیادی رشد کرده و گرده تولید می کنند.
▪ چگونه حساسیت ایجاد می شود ؟
بطور طبیعی سیستم ایمنی بدن ما هر گاه در معرض یک ماده ناآشنا و احتمالاً خطرناک ( مثل باکتری یا ویروس و … ) قرار بگیرد با تولید آنتی بادی سعی در نابودی عنصر ناآشنای وارد شده به بدن را دارد و این یک روند طبیعی دفاعی بدن است. اما حساسیت زمانی اتفاق می افتد که سیستم دفاعی در برخورد با عوامل بی ضرری مثل گرده گیاهان واکنش شدیدی نشان داده و تولید آنتی بادی کند . این آنتی بادی های تولید شده به سلولهای دیگری در بدن متصل شده و از آنها موادی مثل آنتی هیستامین آزاد می شود که در ایجاد علائم حساسیت نقش مهمی دارد. بنابراین پس از اینکه بیمار یکبار در معرض ماده حساسیت زا قرار گرفت،در دفعات بعد با سرعت بیشتری به محض برخورد ماده آلرژی زا به سلولهای دفاعی، با سزعت بیشتری از خود هیستامین و سایر مواد حساسیت زا آزاد شده و باعث اتساع عروق خونی ، افزایش ترشحات بدن ( مثل اشک و آبریزش بینی ) ، تورم بافتها ، خارش ، عطسه و …. می شوند.
البته این واکنشها تهدید کننده حیات نبوده و علیرغم آزاری که برای فرد ایجاد می کنند، به محض اینکه فرد از محیط حاوی مواد حساسیت زا دور شود، علائم او فروکش خواهد کرد.
▪ چگونه می توان حساسیت فصلی را کنترل کرد ؟
همانطور که گفته شد، دوری جستن از ماده حساسیت زا ( در صورت امکان ) بهترین راه مقابله با این بیماری است. گرچه بعضی از افراد نقل مکان فرد را به منطقه ای دیگر توصیه می کنند و با اینکه گاهی این روش مفید است ولی هیچ تضمینی نیست که فرد به مواد حساسیت زای آن منطقه از قبل حساسیت نداشته باشد و یا حتی پس از مدتی به آنها را احساس نشود. لذا این روش علیرغم خرجی که برای بیمار به همراه دارد امکان شکست نیز دارد.
استفاده از وسائل تهویه هوا و حتی تصفیه هوا در طول فصول بیماری در خانه باعث می شود که کیفیت خواب شبانه بیمار و زندگی او بهبود یابد. همچنین استفاده از ماسکهای ضد گرد و غبار هم در محیط خارج خانه و محل کار باعث کاهش علائم نیز در آن وجود دارد.
همانطور که گفته هیستامین یکی از موادی است که باعث ایجاد علائم می شود بنابراین داروهای آنتی هیستامین در کاهش علائم فرد مؤثر می باشند. داروهای ضد احتقان نیز می توانند در کاهش بعضی از علائم مفید باشند گرچه هیچکدام از این داروها روی بیماری زمینه ای اثری نداشته و فقط علائم بیماری را کاهش می دهند.
داروهای بدون نسخه مثل اسپری های بینی علاوه بر اینکه ارزش محدودی در کاهش علائم بیماری دارند، استفاده طولانی مدت آنها می تواند عوارض داشته و علائم را بدتر کند.
استروئیدهای استنشاقی ( مثل اسپری بکلومتازون ) گاهی در کنترل بیماری مفید بوده و ممکن است پزشک آنها را تجویز کند. هنچنین حساسیت زدائی به یک حساسیت خاص نیز می تواند بعنوان نوعی درمان مد نظر باشد.

تاثیر چشمگیر داروی تب یونجه در بهبود علایم بیماری آلزایمر

تحقیقات نشان داد : دارویی که زمانی برای درمان تب یونجه به کار گرفته می شد می تواند به طور چشمگیری علایم بیماری آلزایمر را در مبتلایان بهبود بخشد.
این دارو موسوم به دیمبون زمانی به عنوان یک آنتی هیستامین در روسیه مجوز گرفت اما بعد از آمدن داروی بهتر از بازار خارج شد.
در حال حاضر پژوهشگران در آمریکا دریافته اند که این دارو می تواند حافظه رفتار و توانایی انجام فعالیتهای ساده مثل غذا خوردن در بیماران مبتلا به آلزایمر را بهبود بخشد.
متخصصان نسبت به نتایج این تحقیق که در مجله لانست منتشر شده با احتیاط خوشبین و امیدوار هستند.
در آزمایش روی 183 بیمار در روسیه که همگی مبتلا به آلزایمر درمان نشده بودند به نیمی از این افراد 20 میلی گرم دیمبون 20 سه بار در روز داده شد در حالی که نیمی دیگر در این مدت از شبه دارو استفاده کردند.
پس از شش ماه از تمام این افراد آزمایشاتی از جمله به خاطر سپردن فهرستی از واژه ها و انجام کارهای ساده به عمل آمد.
نتایج آزمایشات نشان داد : افرادی که از این دارو استفاده کردند در آزمایشات بهتر عمل کردند و از لحاظ شدت بیماری و رشد علایم آن نمره پایین تری گرفتند.
از سوی دیگر بیمارانی که شبه دارو مصرف کرده بودند پس از شش ماه نتایج آزمایشات آنها بدتر شد.
پس از آن در گروه کوچکتری از بیماران که آزمایشات را تا شش ماه دیگر ادامه دادند با ادامه مصرف دارو حتی وضعیت بهتر شد.
دانشمندان می گویند; هنوز دقیقا معلوم نیست که این دارو چطور عمل می کند اما با آزمایش روی حیوانات نیز معلوم شده است که تاثیر حفاظتی روی سلولهای عصبی در مغز دارد.
دکتر راشل دودی از کالج پزشکی بایلور در هرستون آمریکا در این باره اظهار داشت که بهبودی رو به پیشرفت که در این مطالعات مشاهده شد از اهمیت خاصی برخوردار است .
وی افزود : در حال حاضر هیچ روش درمانی اثبات شده ای برای معالجه آلزایمر که ظرف 12 ماه تاثیر کند وجود ندارد .
هم چنین داروی آلزایمر که هم اکنون در بازار موجود است تنها برای بیمارانی تجویز می شود که به نوع بسیار حاد بیماری دچار هستند.
بیماری آلزایمر یک ناراحتی مغزی است که ویژگی اصلی آن تحلیل رفتن تدریجی توان ذهنی است . نوع پیش رونده این بیماری در سنین بین 36 تا 45 سال بروز می کند .
نوع خفیف تر بیماری که علایم آن به تدریج و کندتر پیشروی می کند بیشتر در سنین 65 تا 70 سالگی بروز می نماید.
مهمترین علایم بیماری دشواری فزاینده در انجام کارهای روزانه مانند وظایف شغلی و مدیریت خانه و حتی دشواری در انجام کارهای شخصی تغییرات شخصیتی ناتوانی در شناسایی افراد آشنا بی علاقگی به بهداشت و ظاهر مشکل در غذا خوردن  

/ 0 نظر / 12 بازدید